Sağlık Personeli Alımı ve Atama Haberleri

Aralarında Tıp Fakültesi Başhekimininde Bulunduğu 97 FETÖ Sanığına Ceza Yağdı

Eski SDÜ Rektörü Prof. Dr. İbicioğlu’na “terör örgütü üyeliği, görevi kötüye kullanma ve irtikap suçlarından” 27 yıl 9 ay, eski Isparta Valisi Memduh Oğuz’a “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme ve şantaj” şuçlarından 8 yıl 1 ay 15 gün hapis ve 2 bin 500 lira adli para cezası verildi

Isparta’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik davada, eski Isparta Valisi Memduh Oğuz, eski Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ile bazı eski rektör yardımcılarının da aralarında bulunduğu 48’i tutuklu 129 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.

Isparta 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma, sanık sayısının fazlalığı nedeniyle adliyenin konferans salonunda yapıldı.

Duruşmada, eski SDÜ Rektörü Prof. Dr. İbicioğlu, eski Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Tuğrul S. iş adamları Bedri Ayhan ve Ali İhsan Altınok’un da aralarında bulunduğu tutuklu sanıklarla tutuksuz yargılananlardan bazıları hazır bulundu.

İzmir’e nakledilen örgütün sözde Isparta bölge sorumlusu olduğu iddia edilen Osman Demirhan ile sözde üniversite sorumlusu olduğu ileri sürülen Cabir Doğan, eski Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Halil Karakoç ve eski Isparta Valisi Memduh Oğuz, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Tutuklu sanıklar yoğun güvenlik önlemi altında duruşmanın yapılacağı salona getirildi. Sanık yakınları da adliye bahçesindeki üst aramasının ardından salona girdi.

Aralarında Fetullah Gülen’in de bulunduğu 10 firari sanığın dosyası ayrıldı.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklardan eski SDÜ Rektörü Prof. Dr. İbicioğlu’na terör örgütü üyeliği, görevi kötüye kullanma ve irtikap suçlarından 27 yıl 9 ay, eski Isparta Valisi Memduh Oğuz’a örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme ve şantaj şuçlarından 8 yıl 1 ay 15 gün hapis ve 2 bin 500 lira adli para cezası, örgütün sözde Isparta bölge sorumlusu olduğu iddia edilen Osman Demirhan’a ise terör örgütü yöneticiliğinden ve diğer örgüt üyelerinin işlediği suçlardan dolayı toplam 92 yıl 8 ay 29 gün hapis ve 2 bin 500 lira adli para cezası verildi.

Isparta’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik davada, eski Isparta Valisi Memduh Oğuz, eski Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ile bazı eski rektör yardımcılarının da aralarında bulunduğu 48’i tutuklu 129 sanığın yargılandığı davada 97 sanığa çeşitli sürelerde hapis ve para cezası verildi, 21 sanık berat etti, 11 sanığın dosyası ayrıldı.

Isparta 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma, sanık sayısının fazlalığı nedeniyle adliyenin konferans salonunda yapıldı.

Mahkeme, “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme”, “silahlı terör örgütüne üye olma”, “özel hayatın gizliliğini ihlal”, “hukuka aykırı kişisel verileri kaydetme”, “şantaj”, “resmi belgede sahtecilik,” “görevi kötüye kullanma” gibi suçlamalardan yargılanan sanık 129 sanıktan 97’sine çeşitli sürelerde hapis ve para cezası verdi, 21 sanık berat etti, 11 sanığın dosyası ayrıldı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ali İhsan Altınok, Hüseyin Cahit Sevindir, Koşay Yücesoy, Mustafa Altıniş, Salih Sarıkaya, Şükrü Top, Talip Türcan’ın adli kontrol şartıyla ve yurt dışı yasağı konularak tahliyelerine karar verdi.

Heyet, tutuksuz sanıklardan Bülent Elmacı, Fatih Keyikpınar, Mehmet Eşref Armağan, Ömer Koçer’in tutuklanmasına karar verirken, Hayri Özdemir, Recai Şafak, Selçuk Ersan hakkında da yakalama emri çıkarıldı.

Bazı tutuksuz sanıklar “resmi belgeden sahtecilik” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından çeşitli miktarlarda hapis cezasına çarptırılırken, bazı sanıklar için hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlaştırıldı.

130 sanığın yargılandığı dava 15 Ağustos 2016 tarihinde başlamış, sanıklardan eski Süleyman Demirel Üniversitesi İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Zümriye Irlayıcı’nın bu yılın ilk aylarında hayatını kaybetmesiyle sanık sayısı 129’a düşmüştü.

Kaynak: memurlar.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Inline
Inline