Personel Sağlık Personeli Haberleri Sağlık Personel Sağlıkçılar

Evde Hasta Bakım Teknikerlerinin Mağduriyeti

Evde Hasta Bakım Teknikerlerinin Mağduriyeti

Yönetmenlikte olduğu gibi evde sağlık birimlerine, evde hasta bakımı teknikerlerinin atanması lazım. Üzerine eğitim aldığımız bir birim. Hem bizim hem de profesyonel ekip hastalarımızın en doğal hakkıdır.

Ülkemizde, kronik hastalığı bulunan, felçli, tedavisi uzun süren, günlük zaruri ihtiyaçlarını bağımsız olarak karşılayamayan, bedensel faaliyetlerini yerine getiremeyen ve dolayısıyla başkalarının yardımına ve bakımına sürekli muhtaç olan insanların barınabileceği ve gerekli bakım hizmetleri alabileceği bakım ve rehabilitasyon merkezleri hemen hemen yok gibi olmasına rağmen Sağlıkta dönüşüm projesiyle zamanın Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın başlatmış olduğu proje kapsamında açılan Evde Hasta Bakımı Bölümü öğrencileri mezuniyet sonrası “Görev Tanımındaki Tıbbi Müdahale Yetkisi” Yetersizliğinden dolayı özel sektör dahil hiç bir yerde istihdam edilmiyor. 27 Şubat’ta yayımlanan yönetmeliğe göre biz Evde Hasta Bakımı Teknikerleri, Evde Sağlık Birimlerinde yer almalıyız. İlk mezunların atanmasından sonra bölümün önü görev tanımından dolayı kapatılmıştır. Her yıl mezun veren geleceğin Sağlık elçileri hak ettiği görev tanımını almalıdır. Avrupa standardı bir bölüm olan ve pilot uygulaması kabul edilen Evde Sağlık Hizmeti ülkemizde ilerlemeli ve hak ettiği değeri almalıdır.

Hem teorik hem pratik olarak sağlık sektöründe yeterli bilgi beceri ve deneyime sahip kişileriz. Meslek görev tanımımızın iyileştirilmesini sağlık hizmetinde çalışan diğer personel mensuplarından çıkarılıp sağlık personeli olarak tanımlanmak istiyoruz mağduriyetimizin giderilmesini Aile ve Toplum sağlığı merkezleri dahil kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektörde istihdam olanakları sağlanmasını istiyoruz.

Evde Sağlık Ve Bakım Derneği

Alıntıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Inline
Inline