Personel Sağlık Personeli Haberleri Sağlık Personel Sağlıkçılar

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun ağrısının hafifletmek için neler yapılabileceği makalemizde yer almaktadır.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Yanlış Oturma, yatış pozisyonu

Günümüzde yanlış oturma pozisyonu ve yanlış yatış pozisyondan dolayı birçok insanın boyunu ağrımaktadır. Tabi boyun ağrısı sadece bunlara endeksli bir şey değildir. Özellikle boyun fıtığı veya boyun tutulması sonucu oluşan ağrılar oldukça sancılı olabilir. Boyun ağrısı olduğunda kollarda halsizlik, yürümede zorlanma, şişlik ve halsizlik görülebilir. Eğer ağrı uzun sürüyorsa acilen doktora başvurulmalıdır. Boyun ağrısına yakalanmamak için öncelikle düzgün bir duruş pozisyonuna girmeliyiz. Otururken ve kalkarken rastgele davranmak son derece yanlıştır. Özellikle yanlış duruş, boynun önündeki ve kürek kemikleri üzerindeki kasları zayıflatır.

Masa Başı İş

Masa başı iş yapıyorsanız sürekli olarak duruşunuzu kontrol edin. Çenenizi geriye doğru alın ve gözleriniz sürekli yere paralel olacak şekilde karşıya bakın. Arada bir dinlenip ve rahatlayarak boyunuzu gevşetebilirsiniz. Koltukta geriye doğru yaslanarak ve gevşeme hareketleri yaparak boynuzu rahatlatabilirsiniz. Eğer stres altında iseniz stres te boyun ağrısını tetikleyebilir. Bu yüzden olabildiğince stresten uzak durmaya çalışın.Boynunuz sürekli ağrıyorsa ani hareketlerden kaçının. Nazikçe ve hafifçe boynunuzu hareket ettirin. Bu boynunuzu rahatlatacaktır. Boynunuzu sürekli egzersizlerle onu eski durumuna döndürebilirsiniz. Dinleme ve rahatlama ile 3-4 gün içinde ağrıdan kurtulabilirsiniz. Eğer halen boyun ağrısı geçmiyorsa doktorunuza danışarak birtakım ilaçları alabilirsiniz. Ya da sıcak veya soğuk kompresor yapıp damarları rahatlatabilirsiniz. Ayrı yetten sıcak buhar boynunuzu son derece rahatlatabilir.


Uyarı!: medisaglik.net’de barınan yazı, haber, makale, video, fotoğraf, görsel, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir veya yitirebilir. medisaglik.net’da yer alan bu bilgiler kesinlikle ve hiçbir zaman hekim muayenesinin yerini alamaz,  hekim muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz kullanıldığı takdirde sorumluluk kullanan kişiye ait olup, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi ve süreci için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde, makalelerde, görsellerde, videolarda, fotoğraflarda, yazılarda yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana veya hekime danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler ve sorunlar oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir, yeni bir hastalık ortaya çıkabilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzmana veya bir uzman hekime danışınız. medisaglik.net, uzman bir hekime danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan, hastalıklardan, sorunlardan kesinlikle sorumlu tutulamaz. medisaglik.net’u ziyaret eden, takip eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları ve açıklamaları kesinlikle kabul etmiş sayılacaktır.

 
Kaynak: Medi Sağlık
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Inline
Inline