Personel Sağlık Personeli Haberleri Sağlık Personel Sağlıkçılar

Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Ağız kuruluğunun neden olduğunu, neler yapmak gerektiğini açıkladığımız makalemizi yayımladık.

Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Ağız Kuruluğu Nedir?

Ağız kuruluğu, birçok faktörden meydana gelebilir. En basit nedeni ise tükürük bezlerinin yeteri kadar çalışmamasıdır. Bir hastalık olarak kabul edilmeyen ağız kuruluğu, genellikle bir ilacın yan etkisi olarak ya da bir hastalık belirtisi olarak çıkar. Eğer sürekli ağız kuruluğu mevcut ise zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Susuz Kalmak

Susuz kalmak:  Vücudumuzun düzgün çalışması için suya ihtiyacı vardır. Eğer yeteri kadar su almamış ve sıvı kaybı yaşamış(ishal,terleme vb.) iseniz ağzınızın kuruması son derece normaldr. Bu yüzden günlük su alımınızı eksiksiz yapmanız genel sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Ağızdan Nefes Almak

Ağızdan nefes almak:  Ağzından nefes almak tükürüğü kurutur. Geceleri ağızdan nefes alarak uyuyor iseniz sabahları ağzınız kuru bir şekilde uyanmanız son derece normaldir.

Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı: Ağız kuruluğunun bir başka nedeni de burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı kişiyi ağızdan nefes almaya zorlar ve böylece ağız kuruluğu meydana gelir.

Sigara

Sigara: Sigaranın zararları saymakla bitmez. İçerdiği kimyasallar yüzünden tükürük bezleri düzgün çalışamamaktadır.

İlaçlar

İlaçlar: İlaçların birçok yan etkisi olabilir. BU yan etkilerden biri de ağzın kurumasıdır. Özellikle antidepresan ilaçların ve psikolojik ilaçların  ağız kuruluğuna yol açtığı görülmüştür.

Stres

Stres:  Hiçbir şekilde hafife alınmaması gereken stres, birçok kötü hastalığın ana sebebi olarak görülmektedir. Sağlığınız için stresten olabildiğince uzak durmanız gerekir. Stres sadece tükürük bezlerini değil vücuttaki tüm hormonal dengeyi bozmaktadır

Sinir Hasarı

Sinir Hasarı: Baş veya boyun bölgesinde yer alan sinirlerin hasar görmesinden dolayı tükürük bezleri düzgün çalışmayabilir.Bu da ağız kuruluğuna yol açabilir. 


Uyarı!: medisaglik.net’de barınan yazı, haber, makale, video, fotoğraf, görsel, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir veya yitirebilir. medisaglik.net’da yer alan bu bilgiler kesinlikle ve hiçbir zaman hekim muayenesinin yerini alamaz,  hekim muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz kullanıldığı takdirde sorumluluk kullanan kişiye ait olup, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi ve süreci için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde, makalelerde, görsellerde, videolarda, fotoğraflarda, yazılarda yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana veya hekime danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler ve sorunlar oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir, yeni bir hastalık ortaya çıkabilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzmana veya bir uzman hekime danışınız. medisaglik.net, uzman bir hekime danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan, hastalıklardan, sorunlardan kesinlikle sorumlu tutulamaz. medisaglik.net’u ziyaret eden, takip eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları ve açıklamaları kesinlikle kabul etmiş sayılacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Inline
Inline