Personel Sağlık Personeli Haberleri Sağlık Personel Sağlıkçılar

Aşırı El Terlemesi Neden Olur?

Aşırı el terlemesi ile ilgili bilgileri makalemizde yayımladık.

Aşırı El Terlemesi Neden Olur?

Terleme Sorunu

Bazı insanların terleme sorunu olabilir. Bu durum genetik olduğu kadar çevresel bir faktör neticesinde de olabilir. Vücudumuzda yaklaşık olarak 2 ila 4 milyon arasında ter bezleri bulunur. Terlemek son derece önemlidir ve bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır. Özellikle fazlu su ve tuz terleme ile atılmaktadır.Aynı zamanda vücut içi sıcaklık terleme yoluyla korunur yani homeastazi terleme yoluyla yapılır.

Sempatik Sinir Sistemi

Bazı insanların elleri ise aşırı terler ve günlük hayatta tokalaşma esnasında hoş olmayan durumlar olabilir. Bu insanların sempatik sinir sistemleri fazla aktif olduğundan elleri aşırı terlemektedir. Aşırı terleme çok ciddi bir hastalık olmamakla beraber psikolojik etmenlerle de oluşabilir. Aşırı stres ve aşırı heyecan özellikle ellerde terlemeye neden olabilir. Tabi aşırı terlemenin büyük bir nedeni ise kalıtsaldır. Aşırı terlemenin bir diğer nedeni de tiroit bezlerinin fazla çalışmasıdır. Bilindiği üzere tiroit bezleri fazla çalışırsa ortaya guatr çıkabilir. Fazla kilolar da aşırı terlemeye neden olabilir. Özellikle kilolu insanların sürekli terlediği görülmektedir.

Fazla Kilolar

Fazla kilolu insaların iç dengeyi koruması zordur. Bu yüzden artan vücut ısısının düşmesi için vücut sürekli terler. En son olarak ta şeker hastalığı aşırı terletebilir. Tabi şeker hastalarının terlemesi biraz daha farklıdır. Şeker hastalığının berlitisi olarak kabul edilen ani terlemeler yaşanabilir. Eğer terleme probleminiz varise topikal ter önleyiciler kullanabilirsiniz. Ancak bu ürünleri dikkatli kullanmak gerekir.


Uyarı!: medisaglik.net’de barınan yazı, haber, makale, video, fotoğraf, görsel, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir veya yitirebilir. medisaglik.net’da yer alan bu bilgiler kesinlikle ve hiçbir zaman hekim muayenesinin yerini alamaz,  hekim muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz kullanıldığı takdirde sorumluluk kullanan kişiye ait olup, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi ve süreci için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde, makalelerde, görsellerde, videolarda, fotoğraflarda, yazılarda yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana veya hekime danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler ve sorunlar oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir, yeni bir hastalık ortaya çıkabilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzmana veya bir uzman hekime danışınız. medisaglik.net, uzman bir hekime danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan, hastalıklardan, sorunlardan kesinlikle sorumlu tutulamaz. medisaglik.net’u ziyaret eden, takip eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları ve açıklamaları kesinlikle kabul etmiş sayılacaktır.

Kaynak: Medi Sağlık

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Inline
Inline