Personel Sağlık Personeli Haberleri Sağlık Personel Sağlıkçılar

Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısının neden olduğunu açıklayan makalemizi yayımladık.

Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısının sebebi

Günümüzde en sık karşılaşılan rahatsızlık şüphesiz baş ağrısı. Baş ağrıları birçok nedene dayanmaktadır. Bunların başında psikolojik etmenler, Sinirsel bozukluklar, beyin içi değişimler ve kalıtsal hastalıklar gelmektedir. Baş ağrıları tedavi edilmezse sonu migrene kadar gidebilir. Migren çok büyük bir rahatsızlıktır ve kişinin hayatını alt üst edebilir. Bu yüzden migren olmadan önce baş ağrısı tedavisi olunmalıdır. Halen migrenin neden ortaya çıktığı tam olarak bilinememektedir.

Migren tetikleyebilir

Günümüzde beyinin sırrı hala çözülebilmiş değildir. Bu yüzden beyin ile ilgili rahatsızlıklar hakkındaki bilgiler gözleme ve birtakım araştırma sonuçlarına dayanmaktadır. Migren, kısaca beyin damarlarının çeşitli tetikleyiciler tarafından genişleyip tekrar daralmasıdır. Bu esneda kişi inanılmaz acılar yaşayabilir. Migreni tetikleyen faktörler arasında stres, uykusuzluk, açlık, çikolata ve şarap gibi etmenler yer alır. Tabi bazı baş ağrıları migren kadar rahatsız olmayabilir. Ancak ciddi rahatsızlık verebilir.

Kesin bir tedavisi yok

Gerilim tipi baş ağrısı hem kafa derisini hem de boyun derisini etkileyebilir. Genellikle başın arkasından başlar ve öne doğru yayılır. Bazı gıdalar beyin ağrısına sebebiyet verebilir. Özellikle eski peynirler ve çikolata beyin ağrısını tetiklediği düşünülmektedir. Baş ağrısının henüz kesin bir tedavisi yoktur. Ancak alternatif tıp ile baş ağrılarının büyük oranda azaltıldığı gözlenmiştir. Sinirsel bir durum olduğu için uzak doğuda yapılan akupuntur tedavisi çok işe yaramaktadır. Eğer kronik bir baş ağrınız yoksa akupuntur tedavisi uygulayabilirsiniz.


Uyarı!: medisaglik.net’de barınan yazı, haber, makale, video, fotoğraf, görsel, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir veya yitirebilir. medisaglik.net’da yer alan bu bilgiler kesinlikle ve hiçbir zaman hekim muayenesinin yerini alamaz,  hekim muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz kullanıldığı takdirde sorumluluk kullanan kişiye ait olup, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi ve süreci için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde, makalelerde, görsellerde, videolarda, fotoğraflarda, yazılarda yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana veya hekime danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler ve sorunlar oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir, yeni bir hastalık ortaya çıkabilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzmana veya bir uzman hekime danışınız. medisaglik.net, uzman bir hekime danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan, hastalıklardan, sorunlardan kesinlikle sorumlu tutulamaz. medisaglik.net’u ziyaret eden, takip eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları ve açıklamaları kesinlikle kabul etmiş sayılacaktır.

Kaynak: Medi Sağlık

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Inline
Inline