Personel Sağlık Personeli Haberleri Sağlık Personel Sağlıkçılar

Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide bulantısı neden olur ve sebebleri nelerdir makalemizde açıklıyoruz.

Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide Bulantılarımızın Nedeni Nedir?

  • Hastayken veya normal bir günde midemizin bulanması muhtemeldir. Mide bulantısının birçok nedeni olabilmektedir. Bu nedenler arasında;
  • Gastroenterit (En Sık Görülmekte olan mide bulantısı çeşitidir. Genel olarak besin zehirlenmesi gibi durumlarda görülmektedir. Mide bulantısına ek olarak ishal belirtileri de görülebilmektedir.)
  • Hamilelik (Kadınların gebelik dönemlerinde oldukça fazla görülen bir rahatsızlıktır. En ufak bir koku veya tozda midesi bulanan kadınlar, hamilelik nedeniyle bu durumu yaşayabilmektedir. Herhangi bir ilaç kullanımı tavsiye edilmez, anneye kokulardan uzak durması tavsiye edilmektedir.)
  • Migren (Yoğun baş ağrıları beraberinde mide bulanması belirtilerini getirebilmektedir.)
  • Kulak İltihabı (Vücudun denge merkezleri ve önemli damarlarını yer aldığı bu bölgelerde oluşan iltihap ve enfeksiyonlar da mide bulantısına yol açabilmektedir.)
  • Apandisit (Daha çok yetişkinlerde görülen bu sorun, apandisitin tedavi edilmesi ile birlikte son bulabilmektedir.)
  • Yol Tutması (Toplu taşıma araçlarının yoğunluğu ve psikolojik faktörlerin etkisi ile mide bulantısı görülebilmektedir.)
  • Diğer Nedenler (Alkol, Beyin hasarı, başa darbe alımı sonrası, depresyon, baş dönmesi, kalp yetmezliği, hepatit, ateş, mantar gibi gıda zehirlenmeleri, hormonal hastalıklar, bağırsak hastalıkları, karaciğer hastalıkları, menenjit, reflü, gıda alerjileri…)

Yer almaktadır. Bu nedenlerin bazıları ciddi olsa da bazıları o an ki duruma bağlı olarak gelişebilmektedir. O durumun içinden çıktığınızda kısa bir süre sonra normal yaşantınıza devam edebilmeniz mümkün olabilmektedir.


Uyarı!: medisaglik.net’de barınan yazı, haber, makale, video, fotoğraf, görsel, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir veya yitirebilir. medisaglik.net’da yer alan bu bilgiler kesinlikle ve hiçbir zaman hekim muayenesinin yerini alamaz,  hekim muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz kullanıldığı takdirde sorumluluk kullanan kişiye ait olup, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi ve süreci için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde, makalelerde, görsellerde, videolarda, fotoğraflarda, yazılarda yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana veya hekime danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler ve sorunlar oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir, yeni bir hastalık ortaya çıkabilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzmana veya bir uzman hekime danışınız. medisaglik.net, uzman bir hekime danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan, hastalıklardan, sorunlardan kesinlikle sorumlu tutulamaz. medisaglik.net’u ziyaret eden, takip eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları ve açıklamaları kesinlikle kabul etmiş sayılacaktır.

Kaynak: Medi Sağlık

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Inline
Inline