Personel Sağlık Personeli Haberleri Sağlık Personel Sağlıkçılar

Prostat Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavileri

Prostat nedir, neden olur, belirtilerini açıkladığımız makalemizi yayımladık.

Prostat Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavileri

PROSTAT NEDİR?

Prostat, erkeklerin üreme sistemleri içerisinde bulunan bir yapıdır. Şekil ve boyut olarak cevize benzemekte olan bu yapı küçük bir salgı bezidir. İdrar torbasının hemen altında bulunmakta ve bağırsaklarında önlerinde yer almaktadır. Prostat salgı bezi, meniyi vücut dışına göndermeyi sağlar ve spermin de içerisinde bulunur.

PROSTAT HASTALIĞI NEDİR?

Prostat hastalıkları temel olarak prostat bezinin büyümesine bağlı olarak gelişir ve belirtilerini hasta üzerinde gösterir. Prostatın iltihaplanması iki ayrı şekilde görülmektedir. Prostat hastalığı iyi huylu prostat büyümesi ve kötü huylu prostat büyümesi olarak ikiye ayrılmaktadır. İyi huylu prostat büyümesi çok basit tedaviler ile ortadan kaldırılabilse de kötü huylu prostat büyümesi kanseri işaret etmektedir.
İyi huylu prostat büyümesi, prostat bezinin büyüyerek idrar yolunu sıkıştırması ile ortaya çıkmaktadır. Prostatın en sık görülen şekli budur ve tedavisi ilaç ile mümkün olabilmektedir. Bu hastalık idrar kesesinin boşaltılmasını engellemekte ve kişiyi çok büyük rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

PROSTAT BELİRTİLERİ?

  • – İdrarı kesik kesik yapma,
  • – İdrarın tamamını yapamama hissi,
  • – Sık sık idrara çıkma,
  • – İdrarda kan görülmesi,
  • – İdrar yapılırken yanma hissi,
  • – İdrar yaparken zorlanma, bekleme,
  • – İdrar kaçırma hissi

PROSTAT NEDEN OLUR?

Günümüzün korkulan hastalıklarından olan prostat hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu hastalık için risk grubunda olan kişiler 40 yaşı üstündeki erkeklerdir. Genel olarak hormonlara bağlı olarak da gelişmekte olan bu hastalığı genetik faktörlerin tetiklediği de düşünülmektedir. Yaş arttıkça bu hastalığın riski artabilmektedir.

Uyarı!: medisaglik.net’de barınan yazı, haber, makale, video, fotoğraf, görsel, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir veya yitirebilir. medisaglik.net’da yer alan bu bilgiler kesinlikle ve hiçbir zaman hekim muayenesinin yerini alamaz,  hekim muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz kullanıldığı takdirde sorumluluk kullanan kişiye ait olup, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi ve süreci için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde, makalelerde, görsellerde, videolarda, fotoğraflarda, yazılarda yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana veya hekime danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler ve sorunlar oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir, yeni bir hastalık ortaya çıkabilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzmana veya bir uzman hekime danışınız. medisaglik.net, uzman bir hekime danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan, hastalıklardan, sorunlardan kesinlikle sorumlu tutulamaz. medisaglik.net’u ziyaret eden, takip eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları ve açıklamaları kesinlikle kabul etmiş sayılacaktır.

Kaynak: Medi Sağlık

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Inline
Inline